.

Na pytanie o to z czym kojarzy się nam Kłodzko większość odpowiada: z twierdzą, a konkretnie z Twierdzą Kłodzką. Niektórzy patrząc na tę budowlę widzą tylko zespół labiryntów będących systemem obronnym z XVII i XVIII wieku. Niektórzy widzą coś znacznie głębszego i bardziej duchowego. Wyraz twierdza wiele razy zostaje użyty w Biblii. W jakich okolicznościach? O jakim obliczu Boga może przypominać mieszkańcom Kłodzka oraz turystom, a także uczestnikom II Orszaku Trzech Króli w Kłodzku kłodzka fortyfikacja?
„Potężną twierdzą jest imię Pana, tam prawy się schroni.” (Prz 18,10)
„Kto przebywa w pieczy Najwyższego i w cieniu Wszechmocnego mieszka, mówi do Pana: Ucieczko moja i Twierdzo, mój Boże, któremu ufam. Bo On sam cię wyzwoli z sideł myśliwego i od zgubnego słowa. Okryje cię swymi piórami i schronisz się pod Jego skrzydła: Jego wierność to puklerz i tarcza. W nocy nie ulękniesz się strachu ani za dnia - lecącej strzały, ani zarazy, co idzie w mroku, ni moru, co niszczy w południe. Choć tysiąc padnie u twego boku, a dziesięć tysięcy po twojej prawicy: ciebie to nie spotka.” (Ps 91,1-7)
„Pan moją siłą, moją twierdzą, moją ucieczką w dniu ucisku. Do Ciebie przyjdą narody z krańców ziemi i powiedzą: Przodkowie nasi odziedziczyli tylko kłamstwo - nicość pozbawioną jakiejkolwiek mocy. Czy może człowiek uczynić sobie bogów? To przecież wcale nie są bogowie! Dlatego też pokażę im, tym razem dam im poznać moją rękę i moją siłę; i zrozumieją, że moje imię - Jahwe!” (Jr 16,19-21)
„Miłuję Cię, Panie, Mocy moja, Panie, ostojo moja i twierdzo, mój wybawicielu, Boże mój, skało moja, na którą się chronię, tarczo moja, mocy zbawienia mego i moja obrono! Wzywam Pana, godnego chwały, i jestem wolny od moich nieprzyjaciół.” (Ps 18,2-4)
„Pan moją mocą i tarczą! Moje serce Jemu zaufało: Doznałem pomocy, więc moje serce się cieszy i pieśnią moją Go sławię. Pan jest mocą zbawczą dla swojego ludu, twierdzą zbawienia dla swego pomazańca.” (Ps 28,7-8)
„W Tobie, Panie, moja ucieczka, niech nie doznam wstydu na wieki; wyrwij mnie i wyzwól w Twej sprawiedliwości, nakłoń ku mnie swe ucho i ocal mnie! Bądź mi skałą schronienia i zamkiem warownym, aby mnie ocalić, boś Ty opoką moją i twierdzą.”(Ps 71,1-3)
„Skłoń ku mnie ucho, pośpiesz, aby mnie ocalić. Bądź dla mnie skałą mocną, warownią, aby mnie ocalić. Ty bowiem jesteś dla mnie skałą i twierdzą; przez wzgląd na imię Twoje kieruj mną i prowadź mnie!” (Ps 31,3-4)
„Dusza moja spoczywa tylko w Bogu, od Niego przychodzi moje zbawienie. On jedynie skałą i zbawieniem moim, twierdzą moją, więc się nie zachwieję.” (Ps 62,2-3)
„Spocznij jedynie w Bogu, duszo moja, bo od Niego pochodzi moja nadzieja. On jedynie skałą i zbawieniem moim, On jest twierdzą moją, więc się nie zachwieję.” (Ps 62,6-7)

19 listopada 2014

Życie duchowe i wybory życiowe ( Mk 10, 17-22) - prowadzący ks. Leszek Skaliński SDS - Ząbkowice Śl - 29/30 XI


      W ramach działającej od 4 lat Szkoły Formacji Duchowej Diecezji Świdnickiej w dniach 29-30 listopada br. odbędzie się sesja Lectio divina "Życiowe duchowe i wybory życiowe" w oparciu o Mk 10, 17-22. Sesję formacyjną poprowadzi ks. Leszek Skaliński SDS z Centrum Formacji Duchowej w Trzebini.
       Do udziału w sesji zachęcam  osoby świeckie, członków wspólnot formacyjnych, katechetów, osoby życia konsekrowanego, duszpasterzy.
     Spotkanie odbędzie się w domu rekolekcyjnym Księży Pallotynów w Ząbkowicach Śląskich, ul. Piastowska 7.
       Należy zabrać ze sobą Pismo Święte, notatnik
Koszt: 110 zł (zakwaterowanie, wyżywienie)
Zapisy do 24  listopada br. pod nr tel. 74 85 64 413 lub 609 830 588.

OPIS SESJI:
Czasem nachodzi nas nieodparte wrażenie, że Słowo przemawia do nas zbyt późno, że „dopiero” dzisiaj odpowiedziało na nasze wczorajsze pytania. Albo, że ma odpowiedzi tylko dla innych, a nasza osoba gdzieś się Jemu zgubił. Jednak to tylko nasze złudzenie. To nie Słowo odpowiada „po czasie”, lecz to my zaczynamy słuchać zbyt późno. To nie słowo zgubiło nas, ale to my żyjemy często nie w głębi siebie. Bywa też, że szukamy odpowiedzi we współczesnym świecie, nie tam gdzie trzeba. Szukamy po swojemu, potem się niecierpliwimy, zniechęcamy i odchodzimy zawiedzeni. Tymczasem Bóg czeka na nas by nas poruszyć ze swoim Słowem do miejsca, w którym najbardziej potrzebujemy Jego odpowiedzi. Fragment z bogatym człowiekiem w Ewangelii św. Marka 10,17-22 może być pomocą by dobrze i na czas usłyszeć Boże Słowo i z radością je realizować w swoim życiu, bez względu jakie życie prowadzimy i w jakim stanie powołania żyjemy.

PROGRAM SESJI
Życie duchowe i wybory życiowe
Bogaty Człowiek…i ja
(Mk 10, 17-22)


Sobota, 29 listopada
10.00 - EUCHARYSTIA
11.15 - Konferencja I
rozpoczyna się czas pełnego milczenia
12.30 - Obiad
14.00 - Konferencja II
15.00 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu
Różaniec święty
Możliwość skorzystania z Sakramentu Pojednania
17.00 - Konferencja III
18.15            - Kolacja
19.30 - Konferencja IV
- Modlitwa osobista przed Najświętszym Sakramentem (możliwość adoracji do godz. 22.00)


Niedziela, 30 listopada

7.30 - Modlitwa osobista przed Najświętszym Sakramentem
8.15 - Śniadanie
9.00 - Konferencja V
- Modlitwa osobista
10.30  - Konferencja VI
kończy się czas pełnego milczenia
12.00            - EUCHARYSTIA
13.00            - Obiad

- koniec sesji

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz